Изпълнен с възможности
Откриването на 70-та академична учебна година (23. Септември) се превърна в празник, събрал много, приятели, ректори от предходни мандати, хора от бизнеса, възпитаници, преподаватели и студенти. Сред официалните гости бяха проф. Костадин Костадинов, зам.-министър на МОН, Димитър Дилчев, кмет на Община "Студентска", г-жа Саша Безуханова, председател на Настоятелството на ТУ, Тодор Осиковски, Алумни център ТУ, ректори и зам.-ректори: проф. д.т.н. Петър Колев, Висше транспортно училище "Тодор Каблешков", генерал-майор Тодор Дочев, Военна академия "Георги Стойков Раковски", проф. д-р Вяра Пожидаева - зам.-ректор по УД на Минно-геоложки университет "Свети Иван Рилски", проф. д-р Митко Георгиев, Химикотехнологичен и металургичен университет и др.
В деня, когато започва учебната година, академичната общност ясно заявява, че образованието на младите хора е било и ще бъде осъзната ценност за целия ни народ. Крачката, която правим в този ден с вяра и надежда е за един свят изпълнен с нови възможности пред живота. Това подчерта в своето приветствие ректорът проф. Г. Михов и изтъкна, че в юбилейната 70-та година ТУ е утвърден като европейски и регионален лидер в обучението и изследванията в областта на техническите науки, предпочитан от кандидат-студентите, стремящи се към високо и качествено образование, както и за бизнеса, търсещ партньори с иновативно и креативно мислене. Проф. Михов пожела на първокурсниците да проявяват упоритост и дръзновение, да не се предават пред изпитанията, да посрещат предизвикателствата на времето като активни и творчески личности, да превръщат смело мечтите си в реалност.
От името на проф. Т. Танев, министър на образованието и науката, проф. К. Костадинов поздрави академичната общност и отбеляза, че "Висшето образование е поприще, на което всички ние сме натоварени с отговорната мисия за създаване на по-благоприятна и насърчаваща среда за развитие на младите хора в България, в която да работим и надграждаме постоянно!", а към първокурсниците се обърна с думите: „Да бъдеш част от студентската общност днес не е само средство за бъдеща и професионална, и то успешна, реализация, но и възможност за себеоткриване и себедоказване, за осъществяване на идеи, възможност за промяна в заобикалящата ни среда“ и допълни, че "Висшето училище е мястото, където идеалите, въображението, усилията, приятелствата, постиженията и грешките намират своя общ покрив." Зам.-министърът завърши с пожелание за научни успехи, гордост и удовлетворение от постигнатото, мотивация за реализиране на интелектуалния потенциал на България - тук и сега!
Традиционно церемонията започна и завърши с посрещане знамето на ТУ, а за доброто настроение и приятната атмосфера се погрижиха танцьорите от Студентския танцов ансамбъл при ТУ. Тази година приятната изненада дойде от Младежкия духов оркестър и мажоретния състав на Професионална гимназия по компютърни технологии и системи – град Правец, с които завърши официалната церемония по откриването на учебната година на най-голямото висше техническо училище в България.
За първия учебен отвори врати и новата галерия "Техне", разположена в сградата на Библиотечно-информационни център. Наименованието идва от термина "techne", чиято етимология се извежда от старогръцката дума τέχνη, със значение "майсторство", "занаят", или "изкуство".Коренът ѝ е в основата на думата техника и нейни производни, в която остава значението на изкуство, изкусност, умение. Галерията е реализирана по научноизследователски проект №151ХТД0005-23 "Асоциативен ефект на фонетичния състав на лексеми – колоремен и пластичен израз" към НИС, от екип преподаватели от Департамент по чуждоезиково обучение и приложна лингвистика и катедра "Инженерен дизайн", с подкрепата на Академичното ръководство на Университета. Идейният проект е разработен от доц. Мария Евтимова и ст. пр. Ивайло Пеев.
На официалното откриване присъстваха ректорът проф. Георги Михов, зам.-ректорите проф. Иван Кралов, проф. Валери Младенов, проф. Иван Даков, проф. Веско Панов, ръководителят на катедра Инженерен дизайн – доц. Мирослав Денчев, преподаватели, служители и студенти. Представителите на ръководството споделиха радостта си от събитието и от новата придобивка на Университета, където академичната общност ще има възможността да се докосва до красотата и духа на изкуството.
Първата изложба, представена в галерийното пространство, бе с проектите от конкурса за лого и слоган "70 години Технически университет – София", организиран от вестник „Нов технически авангард“, с подкрепата и съдействието на катедра ИД, в лицето на доц. Цветан Илиев, доц. Мария Евтимова и гл. ас. д-р Здравка Брайкова, която откри изложбата. Тя сподели с аудиторията: „Да се открие галерия в сърцето на Университета, освен изключителен жест към нашата дейност, според мен е едно много хубаво начало на симбиозата между духовното и практичното, между науката и духа. Това е пространство, създадено с любов и отношение, което в бъдеще ще приютява творчеството на все по-изтъкнати и имените творци, т.е. слагаме началото, или по-точно разширяваме фронта след Кафе-клуб „Галерия“ в Ректората, на една реална културна дейност.“ Гл. асистент Брайкова завърши с пожеланието галерията да бъде ново начало на едно взаимосвързващо, взаимодопълващо се и щастливо наше бъдеще!
Публиката може да види проектите за лого на участниците в конкурса: Ася Тотева, Атанас Миланов, Валентин Валентинов, Владимир Л. Станчев, маг. инж. Олег Духлев, Даниел Нанков, Детелина Иванова, Ивелина Симеонова, Йорданка Вучева, Настасия Драгнева, проф. Румяна Цанкова, Светослав Гецов, Станислав Велчев, Юзкан Сюлейман, Радостина Денчева и победителите: първа награда - Цветанка Христова и двата втори отличени с награди проекта на Йорданка Вучева и Евгений Григоров. Отново използваме случая, за да благодарим на всички участници, които положиха усилия и показаха креативност в инициативата за подкрепа на честванията на "70 години Технически университет – София"!
Галерията е замислена като пространство за представяне на изложби и провеждане на събития както за преподаватели и студенти на ТУ, така и за външни творци и артистични сдружения, които желаят да срещнат публиката със своето творчество. Университетът ни е сред малкото висши училища, които имат свое пространство за изкуство - още едно доказвателство, че техника и изкуство вървят ръка за ръка в съвременния високотехнологичен свят.