Юбилей
Традиция, приемственост, бъдеще
70 години обучение на инженери по телекомуникации в България
"Инициативите на ФТК, по повод 70-годишнината от началото на висшето инженерно обучение по телекомуникации в България, започнаха с откриване (9.03.) на обновената лаборатория "Антени и микровълнови комуникации". Засвидетелствана бе почит и уважение на проф. Григор Узунов - основоположник на обучението по Телекомуникации - давайки името му на една от големите лекционни зали 1153, в която днес се четат множество лекции на студентите от ФТК. Организаторите предложиха на студентите, преподавателите и гостите в Музейната зала на Университета, обогатена с уникална апаратура техническа сбирка, която демонстрира как са се променяли не само технологиите, но и обучението по специалността за изминалите 70 години. Тя съдържа множество ценни експонати, включително такива, свързани с първото телевизионно излъчване у нас и на Балканите, множество лабораторни макети, стари радиоапарати и телевизионни приемници, на които студентите са провеждали в първите години своите лабораторни упражнения, дипломни работи от първия студентски випуск, писани на ръка, свидетелства, изобретения, награди и грамоти за заслуги на факултетния колектив. Част от експонатите са създадени в научноизследователските лаборатории на факултета, друга част е свързана с жените изобретателки. Отразена е и публикационната дейност, и научните резултати от научната конференция, посветена отначало на Деня на радиото, а днес превърнала се в международна със съорганизатори от София, Битоля и Ниш.
"Кулминацията на честването бе тържественото събрание и срещата на поколенията. В словото си проф. д-р Илия Илиев, декан на факултета, припомни, че се навършват 121 години от появата на първата технология за безжични телекомуникации в света, и изрази удоволствието си да приветства присъстващите на празника „70 години висше образование по телекомуникации в България", организирано от Факултета по Телекомуникации. Той припомни трудните начални години, в които се изгражда специалността с първите преподаватели: инж. Христо Шинев - възпитаник на катедрата и бъдещ професор, по-късно и един от първите ректори на МЕИ – Габрово. Асистентите по радиоинженерство: инж. Виктор Орлинов и инж. Начо Начев, бъдещ професор и ръководител на катедра Силова електроника, дългогодишен ректор на ВМЕИ „Ленин" и зам.-министър в Министерство на просветата, инж. Васил Златаров - също възпитаник на катедрата и бъдещ професор, ръководител на катедра Електронна техника, доц. инж. Кирил Кирков и доц. Васил Халачев. Спря се на първото телевизионно предаване на Балканския полуостров (1951 – 1960) и призова да запазим този ентусиазъм и бъдем достойни ученици на нашите учители. „Телекомуникациите са една от най-модерните и динамично развиващите се области на техниката и технологиите в днешно време, каза той. Факултетът по Телекомуникации е много важен член на професионалното направление Комуникационна и компютърна техника, със сериозен принос за успехите му.
"Съгласно pейтинговата система на ВУ в България, оценката от програмна акредитация е най-високата в България за последните 4 години 9.44 пункта (скала от 0 до 10)". Понастоящем във факултета се обучават около 1200 студенти – бакалаври, магистри и доктори на български и английски език. Две едногодишни учебни програми дават възможност на български граждани, бакалаври и магистри от други и сродни специалности, да кандидатстват за обучение в магистърските програми на ФТК на български език. ФТК предлага и две едногодишни учебни програми за чуждестранни граждани за обучение в магистърските програми на английски език. Обучението по тези учебни програми се провежда съвместно с ФКСУ в редовна и задочна форми на обучение. Във факултета се обучават български граждани по две магистърски програми, едната от които е съвместна магистърска програма с Унивеситета Aalborg, Дания. Обучението в докторската степен се провежда по 12 докторски програми, покриващи специфични области на телекомуникациите. За периода 2011-2015 са защитени 28 дисертации. Тематиката им е част от научно-приложните изследвания на факултета. По различни програми за двустранно международно сътрудничество в момента се обучават докторанти от Индия, Сирия и други държави1 специализирали са докторанти от Япония, Испания, Австрия, а докторанти на факултета са специализирали в Германия, Австрия, Финландия, Унгария, Дания и др. Той се спря и на трите основни елемента, които обезпечават качествен процес на обучение: квалифицирани преподаватели с компетенции, покриващи всички области на обучение и в трите образователно-квалификационни степени, наличие на учебна литература и материали и материална база - добре оборудвани лекционни зали и лаборатории. Деканът акцентира върху сътрудничеството с академични институции от страната и чужбина, на членството в асоциации, организации, клъстери и на близките връзки с бизнеса и обществени организации, които са важни за професионалната реализация на студентите. „От голямо значение са практическите занятия със студентите в нашите фирми партньори. Организират се поредица от майсторски класове, с лектори от фирмите в различни аспекти на реалното изграждане, развитие и експлоатация на телекомуникационните мрежи". Бе споделена и визията за бъдещето. Деканът на ФТК благодари на колегите си за неуморния труд, проявения професионализъм, дръзновение, добрия тон, колегиалността, дружеските отношения и академичността.
"От името на хората, направили днешния ден възможен, думата бе дадена на проф. Георги Ненов, последният декан на ФРЕ, който припомни духа и морала на първоучителите и на проф. Георги Стоянов, дългогодишен ръководител на катедра Съобщителна техника, който обобщи предизвикателствата пред световната наука в тази толкова динамична научна област: съхранението на информацията, нейната сигурност и зелените енергии.
"Юбилярите получиха много поздравителни адреси с пожелание за ползотворна работа и нови успехи в бъдещото развитие на факултета.
"Сред имената на бележитите първооснователи на българското висше техническо образование е и това на проф. Григор Узунов. Той е роден на 23.05.1907 г. в София. Завършва физика и математика (1930 г.) в Тулуза, Франция. Професионалната си дейност започва като инженер в Радио София. На 04.01.1946 г., с Указ № 1 на Регентите на България, той е първият извънреден професор и ръководител на катедра "Слаботокова и радиоелектротехника" в новооткрития Машинно-технологически факултет към Държавната политехника. Встъпва в длъжност на 30.01.1946 г. и това е прието като официалната дата на създаване на катедрата и факултета.
"Проф. Узунов е бил водещ лектор по специални комуникационни дисциплини, като "Теория на електромагнитните вълни", "Високофреквентна техника", "Телефонна и телеграфна техника", "Теория на слаботоковите мрежи и линии" и "Антени и разпространение на вълните". Автор е на учебни издания по водените дисциплини. Обосновава бъдещето на късовълновите предаватели в България. Съществен е и приносът му в научноизследователската дейност по актуални за времето проблеми. По-известни негови публикации са "Разпространение на електромагнитните вълни в атмосферата" (1931), "Антената на мощния радиопредавател на Радио София и нейното действие" (1938), "Бъдещо развитие на радиоразпръсквателната мрежа в България" (1942), "Безжична многоканална телефония" (1948) и др.
НТА, бр.4, 2016 г.
nta526_2016_04_04_01.html